Sosyal Medyanın Etkileri

Sosyal Medyanın Etkileri

Sosyal medyaların ( Facebook, Twitter, Instagram vs. ) günümüzde insanlara verdiği etkiler tartışılmakta. Herkesin sosyal medya kullanımı hakkında az çok bir fikri vardır. Sosyal medyadan ne kadar faydalanılıyor , bu fayda olumlu yönde mi olumsuz yönde mi gibi sorular tartışma konusu ve sosyal medya bağımlıları…

Günümüzün gelişen teknolojisi ile internet ortamında her türlü işlemler yapılabiliyor birçok imkan sağlanıyor. Birçok insan gelişmeleri takip ediyor, birçok insan ise sosyal medyada bulunmaya pek fazla vakit ayırıyor. Sosyal medyanın akıl, zihin etkileri konusunda pek çok tartışma söz konusu. Sosyal medyanın bağımlılık yaptığı ve Facebook, Twitter, Whatsapp, Instagram gibi iletişim araçları ile sürekli iç içe olunuyor. İnsanların bu şekilde birbirleriyle iletişim halinde kalması iyi mi kötü mü tartışılan konu. Ama esas gerçek sosyal medyanın iyi veya kötü mü kullanıldığı değil ne şekilde kullanıldığı. İnternette geçirilen vakitlerin nedenleri bu konuda ön planda.

Sosyal medya insanların ailesi, akrabaları veya arkadaşlarıyla görüşmek için kullanıldığı gibi çeşitli eğitim konuları, gündem takibi, borsa takibi gibi konularda takip ediliyor. Örneğin insanlar yalnız kaldıkları zamanlarda genelde internet ortamlarında takılıyor. Nedeni ise konuşabileceği kişiler bulabilme olanağı, çeşitli büyük oyun ortamları, yabancı dil gelişimi için yabancı uyruklu insanlar ile sohbet ve pratik imkanı, öğretmenlerin, öğrencilerin ders takipleri gibi. Ayrıca çeşitli üreticiler kendi reklamlarını yapmakta, üretimlerini tanıtmakta kolaylık yaşayabiliyorlar. Moraliniz bozuksa çeşitli videolar izleyebilir eğlenebilirsiniz 🙂 Markalar,ünlüler hayran kitleleri ile iletişimde kalabiliyor. İnsan ilişkileri geliştirilebiliyor ve çeşitli ortamlarda seviyeli tartışma ortamlarında bilgilendirilebiliyor.

Fakat sosyal medya kullanımı artniyetli kullanıma da çok şekilde dönüşebiliyor. İnsanlara tehdit, şantaj ve bunun gibi artniyetli durumlarda meydana gelebilen olumsuz ortamlardır. Olumsuz yaşanan durumlardan birisi ise günümüzde çok yaygın olan sevgililerin kıskançlıklarını, güvenlerini sosyal medya üzerinden değerlendirmeleri.

Sosyal medyayı bilinçlendirme, bilgilendirme gibi amaçlarla kullanımında herhangi bir sorun oluşmamakta fakat gündelik işlerinizden, kişisel bağlarınızın kopmaması için aşırı bağlılık zararlı durumlar teşkil eder. En basit bir fotoğrafınızı bile paylaşırken düşünün ve internet ortamında gönderilen herşeyin kayıtlar altında olduğunu bilin.

Bir başka yazımızda görüşmek dileğiyle…

Etiketler: , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*