Sohbet Programı mIRC Nasıl Kurulur?

LİDER SOHBET sitemizin kendine ait bir sohbet programı olan mIRC kulllanılmaktadır. Öncelikle sizlere mirc nedir, nasıl kurulur, bilgisayarımıza herhangi bir zararı var mı yok mu ve avantajlarından bahsedelim.

Sohbet Programı mIRC Nedir?

mIRC daha sağlıklı, eğlenceli ve kolay sohbet edebilmek için mIRC sohbet programı yapılmıştır.  Khaled Mardam Bey’in “M” harfini IRC (internet relay chat)’nin başına getirilerek adını almıştır.  Khaled Mardam Bey IRC’nin oluşumundan sonra küçük boyutlu,  client tabanlı ve açık kaynak kodlu yapmış olduğu mIRC işletim sistemi 1995’li yıllarda hızla yayılarak 2000’li yılların başlarında ise Türk IRC sunucularında zirve yapmıştır. Birçok Türk mirc coder’in yetişmesiyle yeni yapılan addon ve aliases kodlamaları sayesinde kaliteli mircler Türk sunucularında kullanılmaya başlanmıştır. mIRC, web tabanlı sohbet sitelerinde kullanılan client tek programdır. Bilgisayarınıza indirip kurduğunuzda istediğiniz sohbet sitesine /server irc.lidersohbet.com port yazarak girebilirsiniz. Kolay editlenebilir olması ve kullanım kolaylığından ötürü normal web girişlerinden yaptığınız sohbetlerden daha fazla zevk alacağınızı garanti ederim.

Kısaca mirc’e değinmişken mirc isminin ortaya çıkmasına neden olan “irc nedir” onuda açıklamakta fayda olduğunu düşünüyorum.  

IRC nedir:  açılımı internet relay chat (internet aktarmalı sohbet) baş harflerinden oluşmaktadır. İnternet Dünyası üzerindeki en yaygın sohbet protokollerinden biridir.

IRC tarihçesi 1988 yılında Finlandiya’da Oulu Üniversitesi öğrencisi olan Jarkko Oikarinen tarafından yazılmıştır. Günümüzde IRC dünyanın hemen her yerindeki insanların kullandığı bir platform haline gelmiştir.

mIRC Programı Nasıl Kurulur?

Öncelikle mIRC indir linkine tıklıyoruz —->>>> Sohbet Programı mIRC INDIR  ardından bilgisayarımıza rarlı dosya inmektedir, eğer dosyanın indiği yeri bulamadıysanız ctrl+j yapınız tarayıcınızın dosyayı nereye indirdiğini görebilirsiniz.

Şimdi dosyanın üzerine sağ tıkladığımızda “klasöre çıkart sohbetscript” yazan seçeneğe tıklıyoruz. Çıkarttığınız sayfada bir tane sohbetscript isminde sarı renkli klasör oluşur. İçerisine girip mIRC isimli ve simgeli uygulamaya tıklayın, sohbete giriş nick belirleme paneli açılacaktır, kendinizi tanımlayan bir takma isim yazıp sohbete bağlan butonunu tıklamanız yeterlidir.

Not: odalarımıza bağlandıktan sonra kullanmış olduğunuz mIRC hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız /join #mIRCHelp komutuyla #MircHelp kanalına giriş yapınız ve kanal geneline yazınız, mirc coderlerimiz sizlere bilgi verecektir.

Sohbet Programı mIRC’in Avantajları

Sohbet sitelerinde web ve mobil sohbet sayfalarından chat yaparken timeout, ping sorunları sıkça yaşamaktandadır. Bu gibi olumsuz durumların yanı sıra komutları birer birer elle yazmak zorunda kalıyorsunuz,  mIRC programı ile bağlandığınızda ise daemon ve client komutlarını kullanarak bağlantı yavaşlamasını, sık sık düşme sorunlarınızı düzelme imkanınız var, ayrıca tek tek komut yazmak yerine onlarca komutu tek kelimelik komut ile uygulayabilmektesiniz.

mIRC açık kaynaklı bir program olduğu için birçok kodlaması geliştirilmekte ve değiştirilebilmektedir. Normal web sohbet sayfalarına göre daha renkli eğlenceli olması da avantajlarından biridir. Op, sop, helper, ircop, admin vb sunucudaki görevliler için hali hazırda daha önce yazılmış birçok kısayol ve yazılan addonları ile %90 kullanım kolaylığı sağlar. Bu görevlilere özel mirclerde editlenmiştir, birkaçının ismi helper mirc, oper mirc, dj mirc, globalops mirc gibidir.

Umarım sizlerde  mIRC programı ile bağlanır sohbet sitemizin tadını zirvede yaşarsınız.

Lidersohbet.com sitemizden indireceğiniz mirc rogramı virüs taramasından geçirilmiştir. Bilgisayarınıza herhangi bir zararı yoktur.

 

 

 

 

Etiketler: , , , , , ,
7 comments on “Sohbet Programı mIRC Nasıl Kurulur?
 1. YaSmin dedi ki:

  Sayende aklımda kalan tüm sorular gitti. Emeğin ve başarılı açıklaman için teşekkür ederim 🙂

 2. JohnWick dedi ki:

  Başarılı bir anlatım olmuş, hiç mirci bilmeyen birisi bile şıp diye anlayacaktır

 3. Efe (ViruS) dedi ki:

  Bende yaSmin Arkadaşımızın yorumuna Can-ı gönülden katılıyorum.. Emeğine Yüreğine Sağlık Kardeşim.. Başarılı ve açıklayıcı olmuş..

 4. AndrewHef dedi ki:

  güzel anlatım sohbet sitelerini biliyodum fakat böyle irc mirc hiç bilmiyordum

 5. AndrewHef dedi ki:

  заказать оптимизация группы под поиск в контакте логин в скайпе SEO PRO1

 6. deLi dedi ki:

  Güzel sohbet programı ben çok beğendim ve severek kullanıyorum teşekkürler

1 Sinyaller/Geri izlemeler için "Sohbet Programı mIRC Nasıl Kurulur?"
 1. […] yapıyorsanız /silence +Nick komutuyla engellersiniz, açmak için /silence -Nick yapınız. mIRC sohbet programı ile giriş yaptıysanız /ignore Nick komutunu kullanınız, açmak için ise /ignore -r nick […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*