2018 Ramazan Ayı Sohbetleri Nasıl Geçecek?

2018 Yılı Ramazan Sohbetleri

Ramazan ayında sohbetler güzel olduğunu herkez bilmektedir. Ramazan yaklaşıyor bildiğiniz üzere. Bu ay tüm müslümanlar için çok kutsal bi değere sahip olan aydır. Bu ayı nasıl değerlendirmeliyiz neler yapmalıyız ufakta olsa bir iki satır yazmak istiyorum. Bildiğiniz gibi insan oğlunu en iyi terbiye eden şey açlıktır. Bunu sizlerde biliyorsunuz onun için bu ayda allah rızası için oruç tutulmalıdır bedeni terbiye etmek gerekir. Bu ay her akşam teravih namazları kılınır dini sohbet edilir. Bu namaz bu aya has bir namazdır.Normal şartlarda gece kalkıp yemek yemek insanoğlu için zor birşeydir ancak ramazan ayında oruç tutmaya niyetli ve inançlı insanlar çok fazla zorlanmadan geceleri kalkıp sahur yemeği yiyorlar.

ramazanda sohbet

ramazan sohbetleri

Bu arada sahur yemeği demişken geceleri çok fazla yağlı yemekler yemeyin hafif ve doyuru şeyler yemeye gayret edin. yoksa çok fazla susarsınız malum artık ramazan ayımız yazlara denk geliyor ve oruç tutma saatimiz biraz daha uzun.

Ramazan ayında herkes oruç tutucak diye bir şey yoktur. Çünkü orucu tutamayan insanlarımız vardır bazı nedenlerden dolayı bu kişiler şeker hastaları, kalp hastaları, tansiyon hastaları yani günlük mecburen ilaç kullanmak zorunda olan insanlar oruç tutamamaktadırlar. Bu insanlarımız ramazan ayında fitre vererek bu borçlarını ödeyebilmektedirler. Fitre demişkin fitre çok fazla maddi durmu iyi olmayan insanlara para vermek veya yiyecek giyecek eşyası alarak onları mutlu etmektir.

Ramazan Ayında Eş Dost İlişkileri

Ramazan ayında malum insanlar sevdiklerini, eşlerini dostlarını, yemeğe davet ederler yani iftar yemeğine davet ederler. Bu gerçekten çok iyi bir olaydır insanların birbirlerine daha fazla yakınlaşmasını sağlayan bir olaydır. Ancak bunda da dikkat edilecek bir durum vardır. Yakınlarınızda karınlarını zor doyuran insanlar varken siz sofranızda binbir çeşit yemek yiyorsanız bu hiç hoş olmayan bir duruma girer bu duruma dikkat etmemiz gerekir.

Ramazan ayında yapılan ibadetler, tutulan oruçlar ve yapıyan iyililerin mükafatı gerçekten çok büyükter onun için bu ayı çok iyi şekilde değerlendirmeniz gerekiyor. Ramazan ayında insanlar birbirlerine mesajlar atarak ramazan aylarını kutlamaktadırlar bence güzel bir davranış örneğidir bu.

Ramazan Ayında Oruç Tutmanın Fazileti

Ramazan ayında sporcular için ayrı bir zorluk vardır. Bu zorluk futbolcuların ramazan ayında sahaya çıkmaları veya mecburi antrenman yapmaları gibi durumlardır. bence ramazan ayına denk gelen spor karşılaşmalarının durdurulması gerekir çünkü oruç tutan bir çok sporcumuz var ve bu sporcularımız zorlanmaktadırlar sporcularımızın zorlanmamaları için ramazan ayında musabakaların durdurulması bence çok önemlidir zira futbolcular hem oruç tutup hem de sahaya çıkarak halsiz düşmektedirler. Ramazan ayında bol bol kuran’i kerimler okunmaktadır ve bu ayda insanlar kuran’i hatim etmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Gerçektende kuran’i kerimi okumak ramazan ayında büyük sevaplardandır Allah(c.c) katında.

Birde niyet etme tartışması vardır ramazan ayında sahura kalkarken bence zaten sahura kalkmak yemek yemek bir niyet şeklidir ancak insanlar dilerse kendileri de içlerinden veya ağızlarından da niyet edebilirler.

Ramazan ayı gerçektende denildiğimi gibi onbir ayın sultanıdır. Bu ayda öncelikli olarak belediyeler tarafından iftar yemekleri verilmektedir. Çadırlar da spor salonlarında ve hayırsever insanlar tarafından bu işte insanlarımız arasında ki kardeşliği arttıran etmenlerdir. Bu ayda tevbe etmek çok önemlidir ve daha önce yaptığımız kötü işlerden dolayı allaha dua etmeliyiz.

Ramazan da Teravih Namazlarının Kılınışları

Bu ayda diğer bir tartışma konusuda süper imamlar, hızlı imamlar gibi tartışmalardır. bildiğiniz gibi teravih namazı biraz uzundur ve maalesef bazı imamlarımız bu namazı hakkıyla kıldırmamaktadırlar. Teravih namazını usulüne uygun şekilde kıldırmaları gerekmektedirler imamların eğer bunu uygun şekilde yapmazlarsa kendilerinin günahı yanında cemaatinde günahını çekmek zorunda kalırlar.

Toparlamak gerekirse ramazan ayında allaha daha yakın olmamız gerekir ve bu aydan sonra da aynı öyle devam etmeliyiz. Herkeze hayırlı ramazanlar akrabalarınız ile bol sohbet diliyorum mübarek ramazan aylarını gönülden ve içten dileklerimde kutluyorum. Bu yazı tamamen kendime aittir ve kendi düşüncelerimdir hiçbir kurumla veya kişiyle alakası yoktur. Herkez yazıma katılmaya bilir ben dilimin döndüğünce bir şeyler yazdım.

Etiketler:
One comment on “2018 Ramazan Ayı Sohbetleri Nasıl Geçecek?
  1. feride dedi ki:

    Hayırlı ramazanlar selam ve dua ile. s.s 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*